Google+ Followers

Szukaj na tym blogu

Jak wykonać małą formę tkacką - pejzażyk


Lubię małe formy tkackie ponieważ wykonuje się je szybko i nie zniechęcają adeptów sztuki tkackiej. Duże formy wymagają dorosłej cierpliwości, której wszystkim dzisiaj brakuje. My wszyscy możemy bawić się tą małą sztuką i tkać swoje arcydzieła.

Potrzebujemy pudełko po butach, dratwę lub sznurek oraz mulinę lub wełnę. Przydatna okaże się też igła bez czubka. Nacinamy nożykiem do tapet przeciwległe ściany pudełka co 0,5 cm, na dowolnej szerokości.Naciągamy osnowę ze sznurka, zabezpieczając końce za pomocą taśmy klejącej.Owijamy sznurkiem dookoła pudełka.Wykonujemy krajkę, czyli nakładamy wątek na osnowę ze sznurka.Następnie nakładamy wątek z muliny lub wełny, według własnego pomysłu.


 

Po utkaniu obrazka ponownie nakładamy krajkę ze sznurka.


Na końcu wyszywamy kwiatuszki za pomocą pętelek francuskich.

Przecinamy sznurki na 1/3 długości od dołu obrazka i zawiązujemy je za pomocą zwykłych węzełków lub wykonując węzły makramy. Górne 2/3 sznurka zaplatamy w warkoczyki, które zawiązujemy.


Mała forma tkacka to świetny prezent od dzieci na Dzień Matki, jeśli uczniowie zaczną w kwietniu - maju, to na pewno zdążą wykonać swoje prace.