Google+ Followers

Szukaj na tym blogu

Kartka z kwiatami - ścieg łańcuszkowy


Dzisiaj wykonałam kolejną kartkę okolicznościową techniką ściegu łańcuszkowego i pętelek francuskich. Ściegiem łańcuszkowym wyszywa się dość szybko i łatwo. To zabawa, którą możemy zachęcić dzieci do wysiłku rękodzielniczego. 
Chciałabym podjąć temat rękodzieła artystycznego, przy okazji nauki rękodzielnictwa dzieci. Przeczytałam ostatnio post na temat fachowców w rękodziele i poniekąd zgadzam się z nim. Powinniśmy krok po kroku dochodzić do wiedzy i kunsztu. Musimy jednak kiedyś zacząć tą zabawę, a dla niektórych pracę. Czy to wszystko nie polega na tym, że robimy coś z wielką radością, pasją tworzenia, oczekiwaniem na ujrzenie efektu naszej pracy? Przecież rękodzieło artystyczne to radość, emocje, prostota, cierpliwość, dostępność. Nie lubię kiedy ludzie demonizują, że rękodzieło powinni wykonywać tylko fachowcy. Tu nie ma granicy pomiędzy tym, co robią specjaliści i amatorzy. Amatorzy mogą próbować sił i powielać fachowców, ale ich prace nigdy nie będą takie same. Różnorodność tkanin, materiałów do pracy, niedokładność i precyzja wykonania zawsze będą się różnić, tak jak dzieła twórcze... Tak, tak dzieła..., bo to co zrobi dziecko dla matki będzie najpiękniejszym, bezcennym dziełem, a to co zrobi specjalista w oczach tej samej kobiety będzie bezwartościowe. To takie małe dzieła, prace rąk dzieci i bliskich nam osób są cenne, bliskie sercu i miłe dla oczu. Czasami zachwycam się haftem ludowym i przyznaję, że nie myślę o twórcy ale połączeniu kolorów, mnogości kwiatów, listków, ilości cekinów... Chodzi o piękno w czystej postaci!
Bawmy się rękodziełem, ale uczmy się od specjalistów. Szukajmy odpowiedniego towarzystwa, naśladujmy i nie zrażajmy się niepowodzeniami.

Łatwiutkie wykonanie może skusić nauczycieli do próby wykonania kartki z dziećmi szkoły podstawowej. W naszych rękach jest to, czy dzieci będą w przyszłości lubić zajęcia techniczne.