Szukaj na tym blogu

Bułki drożdżowe z serem i borówkami amerykańskimi

 1/2 kg mąki pszennej
2-3 dag drożdży
1 szklanka mleka
2 żółtka + 1 jajko(do smarowania bułek)
1/2 kostki masła(10 dag)
szczypta soli
1/2 szklanki cukru + 1 łyżka cukru
Drożdże rozcieramy z łyżką cukru i czekamy, aż się rozpłyną. Dodajemy ciepłe  mleko z rozpuszczonym masłem, sól i mąkę. Ucieramy 2 żółtka z cukrem i dodajemy do ciasta. Wyrabiamy ciasto drożdżowe, aż będzie odstawało od ręki. Odkładamy na 1 godzinę, aż wyrośnie. 
Dzielimy wyrośnięte ciasto na 10 części i nakładamy na rozciągnięte na placki kawałki ciasta, borówki amerykańskie i łyżeczkę sera. Zaklejamy i układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia.

Ser

25 dag serka ricotta
2-3 łyżki cukru pudru
naturalny cukier waniliowy - 1 łyżka
2 żółtka
10 dag borówek amerykańskich

Ser ucieramy ze szczyptą soli, cukrem i żółtkami.

Bułeczki powinny poleżeć jeszcze około 30 minut, do wyrośnięcia. 
Bułeczki smarujemy rozbełtanym jajkiem i pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 180 stopni Celsjusza przez około 25 minut. Posypujemy cukrem pudrem.

Sweterek na lato - moda lat 60-tych.

Uff..., te lata 60 były dość męczące! Sweterek wykonałam na podstawie gazety z roku 1967, z lipca. Mojego starszego brata nie było jeszcze na świecie! Sweterek wykonany jest na drutach 3,5 cieniutką nitką akrylową. Muszę przyznać, że mnóstwo w nim schodków i zakończonych nitek. Wtedy robiło się swetry bardziej dopasowane do sylwetki, dzisiaj jeden sweter musi pasować na wszystkich, do tego jeszcze najlepiej, aby był unisex. 
 Dół sweterka jest wykonany w kształcie sinusoidy i pięknie układa się na sylwetce.
Kiedy wykonałam już przód i tył, to zastanawiałam się, jak to wszystko się dopasuje i wiecie co,cudownie poskładałam wszystkie elementy. Wiwat stare wydawnictwa! Kołnierz to prostokąt z zaznaczonymi przez ujmowanie i dodawanie oczek, zagłębieniami.
 Podkroje pach obrobiłam prawymi oczkami i przyszyłam do wnętrza sweterka. 

Murzynek z jabłkami i żurawiną

1 szklanka wody
1 masło roślinne
2 łyżki kakao
1 szklanka cukru
2 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
6 jabłek
10 dag żurawiny suszonej słodkiej
Jabłka obrać, wydrążyć gniazda nasienne i napełnić żurawiną.
 Odwrócić wydrążeniem do dołu i poukładać w dużej tortownicy.
Masło, cukier, kakao i wodę zagotować i ostudzić. Jajka rozbić i rozdzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywno, żółtka zmiksować z czekoladową masą i mąką z proszkiem do pieczenia. Delikatnie dodać pianę z białek i polać ułożone w tortownicy jabłka. Piec w piekarniku nagrzanym do temperatury 170 stopni Celsjusza przez około 60 minut. Pozostawić w piekarniku jeszcze przez 10 minut.

Motywy ludowe w formach użytkowych - torby szyte ręcznie

Udało mi się wyszukać w sklepach na mieście tkaninę bawełnianą o gęstym splocie z przepięknymi motywami. Niestety obrazków nie było za dużo, ponieważ tylko cztery, ale warto było dla ich zestawienia kolorystycznego i projektu.
Przy okazji szycia torebek, wplotłam w jedną z nich wcześniejszy bukiet kwiatów haftowanych wstążką. Nie ma lepszej oprawy dla takiej pracy. Bardzo lubię łączyć rękodzieło z formami użytkowymi, niech wychodzą na słońce i cieszą innych ludzi kolorami łąk.
 Muszę przyznać, że nie było to łatwe zadanie ponieważ wciąż mam kontuzjowaną lewą rękę, więc orteza trochę przeszkadza. Zapewniam Was jednak, że im bardziej nie mogę, tym bardziej chcę szyć i dziergać, taka przekora rękodzielnicza.
Co sądzicie na temat wzorów ludowych noszonych na co dzień? Ja nie mam z tym problemu, a Wy?

Syrop z czarnego bzu - mikstura na przeziębienie i dopieszczenie

30 kwiatostanów czarnego bzu
4 dag kwasku cytrynowego
1 litr wody
2 kg cukru
Kwiaty i owoce czarnego bzu są trujące. Zawierają sambunigrynę, która po zjedzeniu zamienia się w organizmie na cyjanowodór. Wystarczy jednak przetworzyć kwiaty i owoce w gorącej wodzie i nasz szkodliwy szkodnik ulega rozpadowi, pozostawiając lecznicze napary, soki i wywary.
Kwiaty obrać z gałązek i wsypać do garnka.
Zagotować wodę i zalać kwiaty wrzątkiem.
Dosypać kwasek cytrynowy.
Odstawić na 48 godzin. 
Po 48 godzinach zagotować, wsypać cukier i wlać do słoiczków. 
Pasteryzować około 10 minut.
Ten syrop stosuje się podczas gorączki, towarzyszącej przeziębieniu, jako lek napotny. Dobrze działa w zapaleniu gardła. Uszczelnia naczynia włosowate. Jak widzicie same korzyści.

Muffinki marchewkowe z pistacjami, cynamonem i polewą z likieru toffi


2 szklanki mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 szklanki oleju
3 jajka
1/2 szklanki cukru trzcinowego
1/2 łyżeczki soli
1 łyżeczka cynamonu
3 marchewki


Marchewki obrać i zetrzeć na średnich oczkach.


W jednej misce wymieszać marchewkę z jajkami, solą, cynamonem  i olejem, w drugiej misce wymieszać mąkę, cukier, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną. Do suchych składników dodajemy mokre i mieszamy. Wlewamy do silikonowych foremek do 3/4 wysokości i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni Celsjusza przez około 25 minut.


 Obieramy 10-15 pistacji i siekamy nożem.

Polewa

1 szklanka cukru pudru
3 łyżki likieru toffi (może być gorąca woda lub cytryna)

Rozcieramy dokładnie lukier i polewamy ciepłe jeszcze muffinki. Posypujemy pistacjami i wkładamy do papierowych papilotek.